Halina Filek-Marszałek artystka i filantropka

Muzeum Dobranocek ma wielu przyjaciół. Są wśród nich także twórcy filmowi. Taką wyjątkową dla Muzeum osobą jest Halina Filek-Marszałek – reżyser, scenarzystka, autorka oprawy plastycznej do wielu popularnych animacji dla dzieci. 

Dobranocki w realizacji których uczestniczyła Halina Filek-Marszałek jako reżyser, scenograf czy animator towarzyszyły nam w dzieciństwie na co dzień. Najpopularniejsza z nich to seria „Reksio” – a  odcinki, przy których współpracowała twórczyni to: „Reksio i świerszcz”, „Reksio i nośna kura”, „Reksio i wrona”, „Reksio taternik”, „Reksio śpiewak”, „Reksio detektyw”, „Reksio pielęgniarz”, „Reksio rozbitek”, „Reksio malarz”, „Reksio sportowiec”, „Reksio telewidz”, „Reksio kosmonauta”, „Reksio i koguty”, „Reksio remontuje”, „Reksiowa wiosna” oraz „Reksio i ufo”. 

Reżyserka współpracowała także w realizacji takich filmów jak:  „Przygody Błękitnego Rycerzyka” „Ballada o królu Piecuchu”, „Awantura w Przechwałkowie”, „Plaster miodu”, „ Kwiatuszek”, „Ballada o królu z różową kokardą pod brodą”, „Wszystko lata” czy „Ballada”. 

Za pracę twórczą artystka otrzymała wiele nagród m.in. Platynowe Koziołki na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu za pracę przy serialu „Reksio”.

Halina Filek-Marszałek angażuje się w wiele przedsięwzięć charytatywnych takich jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jest też miłośniczką zwierząt – od lat organizuje pomoc Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej, patronuje także takim wydarzeniom jak zawody narciarskie dzieci „Puchar Reksia” w Bielsku-Białej Stowarzyszenia Klub Sportowy „Live”, wystawom, urodzinom Reksia, koncertom, projektom, jest też zaangażowana w realizację licznych  wydawnictw edukacyjnych – a to tylko mały wycinek jej aktywności. 

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie już w maju zaprezentuje wystawę czasową pt. „Halina Filek-Marszałek – artystka i filantropka” poświęconą twórczości artystki. Wystawa będzie atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów organizowanej w sobotę 16 maja. Serdecznie zapraszamy!

Skip to content