Królewskie orły polskie i nie tylko…

Już wkrótce w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie będzie można obejrzeć nową wystawę czasową pt. „Królewskie orły polskie i nie tylko…” poświęconą twórczości Mariana Cholerka – reżysera, scenarzysty, autora opracowań plastycznych, animatora, a także producenta. Na wystawie będzie można obejrzeć około 40 dzieł: orły polskie z czasów Piastów i Jagiellonów aż po II Rzeczpospolitą, portrety znanych Polaków Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Witolda Pileckiego a nawet autoportret samego artysty.

Niezwykłe jest to, że obrazy są  wykonane z części starych, sowieckich zegarków. Idea tworzenia w tej technice narodziła się w latach 90-tych, gdy pozyskał od znajomego części ze starych, zdemontowanych zegarków, z których wykonał pierwszą pracę. Inspiracją były rysunki Szymona Kobylińskiego oraz historyczne orły z monet, tarcz herbowych, mundurów, sztandarów i bander. Powstało ich już ponad pięćset. Dla twórcy są wyrazem patriotyzmu.

Marian Cholerek jest twórcą i współrealizatorem licznych filmów animowanych. Seriale przy których pracował wyprodukowane w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej to m.in.: „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „ Pampalini łowca zwierząt”, „Wyprawa Profesora Gąbki” czy „Lis Leon”.

W 1988 roku zrealizował animowany teledysk do utworu Kory i Zespołu Maanam „Się ściemnia” – pierwszy polski wideoklip wyemitowany przez MTV – którego był reżyserem, autorem scenariusza opracowania plastycznego oraz animatorem.

W latach 2008-2010 zrealizował autorski film animowany pt. „Abecadło zwierząt”, w którym znani polscy artyści uczą alfabetu, czytając wiersze o rzadkich i zagrożonych gatunkach.

Tworzył także filmy dla starszej publiczności m.in.: „Strzelnica”, „Z górki”, „Oracz”, „Odloty”, „Ostatnia minuta”, „Wódz”.

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, laureatem wielu nagród festiwalowych otrzymanych m.in. w: Teheranie, Oberhausen, Krakowie, Łodzi, Bratysławie.

Wystawę będzie można podziwiać od 15 września 2021 r. do 13 lutego 2022 roku.