poprzedni powrót do strony głównej następny
1/6
obrazek
(...)Ireneusz Czesny i Ryszard Szymczak zrealizowali w 1990 roku pierwszy SEMAFOROWY, pełnometrażowy film rysunkowy "Filemon i przyjaciele". Do tego stopnia zadbano o jego oryginalność, że prócz nowego pomysłu literackiego zaprojektowano zupełnie nową scenografię autorstwa Tadeusza Baranowskiego. Filemon i Bonifacy oblekli się w nowe szaty. Byli mniej "przaśni", a dekoracje mniej cepeliowskie. W rysunku dominował strój komiksowy, wyrazisty animacyjnie.(...) cytat pochodzi z książki wydanej z okazji jubileuszu 50 lecia istnienia Studia Filmowego SEMAFOR w Łodzi pt. "SEMAFOR 1947-1997" autorstwa Antoniego Baśkowskiego i Sławomira Grabowskiego, Łódź 1999 r.

Tadeusz Baranowski - jest twórcą takich postaci jak profesor Nerwosolek, jego asystentki Entomologii, Kudłaczka i Bąbelka, Orient Men, czarodzieja Lorda Hokus Pokus, myszy Raptus, detektywa Bombla, Praktycznegp Pana, wampirów Szlurpa i Burpa, słonia Twisti czy Robina Wschóda. Ma też w swoim dorobku twórczym kilka filmów animowanych:
1984 r. "Przygody profesora Nerwosolka" - dialogi, opracowanie plastyczne;
1986 r. "Kosmiczne przygody profesora Nerwosolka" - dialogi, opracowanie plastyczne;
1989 r. "Wystarczy polubić deszcz" - Projekty plastyczne;
1991 r. "Filemon i przyjaciele" - Projekty plastyczne;

A obecnie autor pracuje nad swoim najnowszym projektem:

"Album ten ma być pożegnaniem z postaciami z cyklu "Antresolka Profesorka Nerwosolka" - swoistym zbiorem wielu opowiastek, które z różnych powodów nie znalazły się do tej pory w innych albumach. Mają tu być pierwsze plansze rysowane dla magazynu "Alfa", które nigdzie nie zostały opublikowane, odcinki przygotowane w latach 80-tych dla belgijskiego wydawcy czy też plansze ze "Świata Młodych", które w późniejszych albumach zostały zmienione.

Integralną część albumu będą stanowić unikalne dodatki, m.in. szkice, wstępne projekty, rysunki, anegdoty, filmy animowane stworzone na podstawie komiksów, reprodukcja medalu, a także fragment oryginalnej planszy stworzonej przez autora.

Album ma mieć bardzo ograniczony nakład - 550 sztuk. Każdy egzemplarz będzie miał swój numer, będzie też miał niepowtarzalny zestaw dodatków. Od początku do końca przygotuje go Autor. Planowany termin realizacji to koniec roku 2005. Przewidywana cena wydania wynosi 190 zł"


cytat pochodzi ze strony "Grupa Wsparcia Profesora Nerwosolka" autorstwa Leszka Kaczanowskiego, po więcej informacji na ten temat zapraszam na w/w stronę. Znajdziecie tam szereg aktualnych informacji na temat projektu, listy autora, reprodukcje szkiców i wiele innych ciekawostek oraz możliwość zamówienia tego unikalnego albumu. Cena albumu, już po wydaniu zostanie podwyższona, tak że śmiało można powiedzieć iż obecna, jest ceną promocyjną.