Zmarł Bohdan Butenko

Bohdan Butenko, legendarny ilustrator i grafik, zmarł 14 października w wieku 88 lat. O jego śmierci poinformował na Facebooku kwartalnik „Przekrój”.

Bohdan Butenko, fot. Wojciech Olszanka

Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować. Jednym z najmocniejszych wspomnień na zawsze pozostanie jego twórczość – czytamy we wpisie „Przekroju” na Facebooku. – Co kwartał pojawiał się w Redakcji siwowłosy pan z młodzieńczym błyskiem w oku, czarującym uśmiechem i dużą teczką. Z teczki wyciągał plik arkuszy podpisanych „Butenko pinxit”, a po chwili rozlegały się westchnienia zachwytu lub śmiech albo jedno przez drugie. Arkusze zaludniały pociągnięte grubą kreską postacie, na których się wszyscy wychowaliśmy (lub wychowywaliśmy innych), nawet jeśli część z nas sobie tego nie uświadamia.

Bohdan Butenko urodził się w 1931 roku w Bydgoszczy. Był ilustratorem i grafikiem, autorem komiksów oraz książek, a także scenarzystą. Ukończył warszawską ASP.

Współpracował z czasopismami dla dzieci: „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek” i „Płomyk”. Był twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Opracował graficznie i ilustrował ponad 200 książek innych autorów. Projektował scenografie teatralne i telewizyjne np. do Kabaretu Starszych Panów (1964-1967). Przez blisko 20 lat Bohdan Butenko współpracował z TVP.

Skip to content