Wiesław Zięba i jego Tajemnice Wiklinowej Zatoki

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza na wystawę czasową, na której zaprezentowane są eksponaty związane z animacją polskiej produkcji z lat 80-tych pt. „Tajemnice Wiklinowej Zatoki”.

Reżyserem i autorem projektów plastycznych jest Wiesław Zięba, który swoją karierę rozpoczynał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej. Od 1983 artysta związany jest zawodowo ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Wiesław Zięba jest ikoną polskiego kina. Jako reżyser oraz animator był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą.

Świat „Wiklinowej Zatoki” to malownicza opowieść, w której główną rolę, oprócz piżmaka Serafina, gra natura oraz prawa rządzące przyrodą. Serial skupia się na życiu zwierząt, ściśle zależnym od przyrody, warunków naturalnych i pogody. Autor z niezwykłą wrażliwością traktuje zwyczajne życie zwierząt i portretuje je niczym niezwykłe fenomeny przyrody. Nie pozwala jednak widzowi zapomnieć o tym, że to co oglądamy zostało namalowane lub narysowane. Zięba różnicuje techniki i w każdej scenie widz ma dostateczną ilość czasu na to, by przyjrzeć się niezwykłości krajobrazu.

Na wystawie można obejrzeć oryginalne celuloidy z produkcji filmowej, kadry, storyboardy oraz ilustracje książkowe. Goście wystawy mają okazję przenieść się w czasy dzieciństwa oraz odkryć na nowo ponadczasowość treści, jaką niosą „Tajemnice Wiklinowej Zatoki”.

Skip to content