Wystawa czasowa „Helena Filek-Marszałek – artystka i filantropka” (15.05-12.09.2021)

Muzeum Dobranocek zaprasza na nową wystawę czasową, poświęconą twórczości oraz działalności społecznej Heleny Filek-Marszałek – reżyserki, scenarzystki, animatorki, autorki oprawy plastycznej do wielu popularnych animacji dla dzieci.

Swoje życie zawodowe artystka związała ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Najpopularniejsze dobranocki w realizacji których uczestniczyła to: seria „Reksio”, „Przygody Błękitnego Rycerzyka”, „Ballada o królu Piecuchu”, „Awantura w Przechwałkowie”, „Plaster miodu”, „Kwiatuszek”, „Ballada o królu z różową kokardą pod brodą”, „Wszystko lata” czy „Ballada”.

Aktualnie poświęca się zachowaniu pamięci o twórczości męża, działalności charytatywnej, aktywności artystycznej oraz realizacji licznych wydawnictw edukacyjnych dla dzieci. Jest także wielką miłośniczką zwierząt i inicjatorką wielu akcji na rzecz ich ochrony.

Helena Filek-Marszałek jest największą donatorką w historii Muzeum Dobranocek w Rzeszowie – podarowała ogromny zbiór pamiątek z realizacji filmów animowanych, związanych zarówno z twórczością własną jak i jej męża Lechosława Marszałka – twórcy opracowania plastycznego i literackiego pieska Reksia.

Najcenniejsze eksponaty to: projekty postaci z dobranocek, szkice, scenariusze i scenopisy z seriali zrealizowanych w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Muzeum otrzymało także: plakaty filmowe, wydawnictwa książkowe, kalendarze, walory filatelistyczne oraz różnorodne przedmioty codziennego użytku z wizerunkiem Reksia.

Dary od artystki to jedne z najcenniejszych eksponatów związanych z historią animacji w kolekcji. Będzie je można podziwiać na wystawie, która jest atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów.

„Ballada o królu Piecuchu – projekt dekoracji przekazany w darze przez Helenę Filek-Marszałek”

Skip to content