„Reksio – przyjaciel na medal” – wystawa czasowa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Miejsce ekspozycji:
Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, ul. Rozwadowska 12 
37-450 Stalowa Wola

27.02.2022 – 19.06.2022

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wkrótce zaprezentuje nową wyjątkową wystawę czasową pt. „Reksio – przyjaciel na medal” zorganizowaną z okazji 55. urodzin bohatera wieczorynki. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane eksponaty z kolekcji Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.

Rok 2022 obfituje w jubileusze: 55 lat kończą także Rumcajs oraz Miś Colargol, bohaterowie pierwszej polskiej dobranocki „Jacek i Agatka” w październiku będą obchodzić 60. urodziny. Najsłynniejszy z bajkowych piesków został wymyślony przez wybitnego reżysera i scenarzystę Lechosława Marszałka, którego 100. rocznica urodzin przypada własnie w tym roku.

Serial powstawał w latach 1967-1988 w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Wyprodukowano 65 odcinków opowiadających o przygodach sympatycznego małego łaciatego pieska i jego przyjaciół z wiejskiego podwórka – kur, kotów, psów i innych zwierząt. Muzykę do filmu skomponował Zenon Kowalowski.

Reksio w każdym odcinku przeżywa ciekawe przygody, wcielając się w przeróżne role, np.: ratownika, nauczyciela, pielęgniarza, śpiewaka, aktora, malarza czy magika. Sympatyczny piesek był także detektywem, rozjemcą, strażakiem, sportowcem, kosmonautą, przeżył nawet zabawną przygodę z UFO. Zrealizowane z humorem perypetie Reksia nie tylko bawią, ale także uczą małych widzów zasad postępowania oraz wartości przyjaźni.

Wystawie towarzyszyć będą projekcje filmowe oraz atrakcje przygotowane przez twórców ekspozycji. Dopełnieniem będzie ciekawa oferta edukacyjna.

Kurator wystawy: Katarzyna Lubas

Koordynator ze strony Muzeum: Wioletta Nawrocka

Reksio – przyjaciel na medal (stalowawola.pl)

Skip to content